Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılır(3)?

Günümüzde çoğunlukla eğlence sektöründe kullanılan sanal uygulamaların başında oyunlar gelmektedir. Artık pek çok oyun VR sürümlere uygun olarak tasarlanmaktadır. Özellikle strateji oyunlarının vazgeçilmezi haline gelen VR uygulamalarla gelecek nesil oyunların tamamının sanal gerçekliğe uygun olarak tasarlanması beklenmektedir.

Eğlence sektöründe yalnızca oyunlarla sınırlı kalmayan sanal uygulamalar spor müsabakaları ve moda günlerinde de tercih edilmeye başlamıştır. Google ve Yandex gibi firmaların pek çok seyahat firması ile anlaşarak 360 derece çekimler ile desteklediği videolar ile evinizdeyken dünyayı gezme imkanı sağlıyor. Aynı şekilde evinizde otururken bir spor müsabakasını VIP olarak izleyebilirsiniz.

Sinema sektöründe bir dönüm noktası yaratması beklenen bu teknoloji ile artık tüm filmleri 360 derece çekimlerle izleyerek görsel hafızamıza daha kalıcı anlar yerleştirebiliriz.

Hayatımıza eğlence sektörü ile giren sanal gerçekliğin bizi her alanda sarıp sarmalayacağı gerçeği ortadadır.

Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılır (2)?

2)Sağlık

Sanal gerçekliği yalnızca eğlence sektörü adına uygulanan bir teknoloji olmamakla birlikte her geçen gün günlük yaşamımıza dahil olan sanal gerçeklik uygulamaları kendisinden verim alacağımız bir boyuta gelmiştir. Bu anlamda sağlık sektöründe pek çok amaçla kullanılan sanal gerçeklik,sağlık sektöründe devrim niteliği taşıyan yeniliklerin kapısını açmıştır. Kadavra incelemesi ile sağlık sektörüne giriş yapan sanal gerçeklik öğrencilere kadavra olmadan ameliyat deneyimi edinmelerine yardımcı oluyor. 13 Nisan 2016’da Londra Royal Hastanesi’nde uygulanan sanal gerçeklik teknolojisi ilk kez canlı ameliyat yayını gerçekleştirerek öğrencilerine ameliyata girmişler gibi bir gerçeklik algısı yaratacak imkanı sunmuştur. Ameliyatın tüm ayrıntıları Google Cardboard sanal gerçeklik gözlükleri aracılığı ile izlendi. Buna benzer başka bir örneği California Üniversitesi’nde görebiliriz. Kafa tasındaki sfenoid kemiğinin modeli çıkarılarak anatomi derslerinde pek çok öğrenciye kolaylık sağlayacak bir teknoloji geliştirildi.

Yalnızca tıbbi müdahalelerde değil aynı zamanda psikolojik tedavilerin onarımında kullanılan sanal gerçeklik,yüzleştirme tedavisi adı verilen bir yöntemle fobi rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanılıyor. Çeşitli böceklere,yüksekliğe ve daha pek çok şeye karşı fobisi olan bireylerin sanal gözlükler aracılığı ile rahatsızlıklarından kurtulduğu gözlenmiştir. Özellikle otizmli çocuklarda sosyal becerileri geliştirmek adına kullanılan sanal dünya psikolojiden tutun da fiziksel rahatsızlıklara kadar pek çok alanda tedavi amaçlı kullanılabilir.

Sağlık çalışmaları adın zaman tasarrufu sağlayan bu teknoloji daha güvenilir bir çalışma imkanı sağlayarak sağlık sektöründe yeniliklerin kapısını açacaktır.

Artık Düşme Korkusu yok

Honda Riding Assist

CES 2017 de en çok konuşulan teknolojilerden bir tanesi de, Honda’nın kendi motosikletleri için geliştirdiği “ayakta kalabilme özelliği” . Honda’nın diğer ürünleri olan UniCub scooter ve Asimo robotlarında kullandığı cayroskop özelliği sayesinde motor sürücüsü olsun yada olmasın kendi başına dik şekilde ayakta durabiliyor ve hatta sürücüsü önde yürürken onu takip edebiliyor. Yine Asimo robot teknolojisinden esinlenilen yazılımı sayesinde etrafına bakınıp geçişin güvenli olup olmadığını bile kontrol ediyor. Saatte 4km hızla hareket edebilen Honda Riding Assist teknolojisi CES fuarındaki enler ödüllerinden ” En iyi Otomotiv Teknolojisi ” ve ” En iyi İnovasyon ” ödüllerine sahip olarak gelecekte belkide tüm motorlarda standart olarak görebileceğimiz bir teknoloji olduğunu bize ispatlıyor.

Uçmaya Hazırmısınız ?

sozcu-ces-2017-orijinal-urunler-3

Hypersuit 
CES 2017 fuarında tanıtılan Hypersuit  uçmak isteyenler için mükemmel bir araç. Hypersuiti, giyilebilir bir simülatör gibi düşünülebilirsiniz. Fransa merkezli Theory firmasının iddaasına göre, tasarladığı bu platform sayesinde simüle edilmiş sanal bir ortamda havada uçarken, gerçekten de havada uçuyormuş hissini yakalıyorsunuz. Uçma fantezilerinizi gerçekleştirmek veya süperman olmak için ideal bir cihaz gibi görünüyor.

Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılır ?

1)Eğitim

”Bir defa görmek bin defa duymaktan daha kıymetlidir.”

Çinli ataların da bahsettiği gibi görerek öğrenmenin eğitim üzerindeki etkisi yadsınamaz. Bu nedenledir ki her türlü yeniliğin kapısının ancak eğitimle açılacağını düşündüğümüz şu dünyada sanal gerçeklikle eğitimi bağdaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında olmalıdır.

Sanal sınıflarda 3 boyutlu modellerle gerçekleştirilen eğitimler aracılığı ile mimarlık,mühendislik,biyoloji gibi fen bilimlerinde eğitimler aktif olarak verilebilirken tarih,coğrafya gibi sosyal bilimlerde de etkili dersler verilebilir.Sınıf ortamında soyut kavramlarla anlatılan derslerden ziyade, işlenen konuların 3 boyutlu ortamlarda aktarılmasının daha verimli olacağı olacağı aşikardır. Biyoloji dersinde organları 3 boyutlu ortamlarda aktarmak ya da coğrafya dersinde nehirleri,kıt’aları 3 boyutlu ortamlarda işlemek elbette ki sadece anlatılarak işlenen derslerden daha verimli olacaktır.

Çok fazla duyu organına aynı anda hitap ettiği için kalıcı öğrenme sağlayan bu teknolojinin zararlı yanları da olabileceğini inkar edemeyiz. Uzun süre kullanılması durumunda baş dönmesi ve görsel bozukluklara sebep olabilecek bu teknolojiyi doğru kullanarak zararlı etkileri en aza indirebiliriz. Aktif olarak işlenen derslerde beyinlerini daha etkin kullanan bireylere uygulanan daha az ders saati olumsuz etkileri azaltmada öncelikli bir yöntem olarak kullanılabilir. Daha az sürede aktif işlenen derslerle kendisine daha fazla zaman ayıran bir nesil görmek dileğiyle…