360 Çekim

 360 Çekim

Mark Zuckerbeg tarafından yapılan açıklamada Facebook’un 360 derece videoları destekleyeceği bilgisi ile popülerlik kazanan 360 derece videolar gelecek neslin tek video oynatıcısı haline gelecektir.

170 derece olarak kullanılan kameralar artık 360 derece çekimlerle kullanılıyor. Makul bir fiyatla elde edebileceğimiz 360 derece kameralar aracılığı ile çekilen videoları facebook gibi sosyal bir ağ üzerinden de paylaşabilirsiniz. Bu anlamda youtube’a rakip olacak gibi görünen facebook eski popülaritesini kazanacak gibi görünüyor.

360 çekimler izleyicilerin videonun içerisindeymiş gibi hissetmesi sebebiyle ilgi odağı haline gelmiştir. Google firması olan GoPro, bir Fransız firması olan Jaunt ve hatta Nokia firmasına ait olan OZO 360 derece çekim yapan kameralardır.

Diğer firmaların aksine bir Youtube kanalına sahip olan GoPro HD video çekim yapabilen, su ve toza karşı dayanıklı olan bir kameradır. Akıllı telefonlar üzerinden kontrol sağlayan bu kameraya wifi ve bluetooth aracılığı ile bağlantı sağlayabilirsiniz. Üzerinde ufak bir LCD ekran yer alan bu cihaz sahip olduğu çift mikrofon sistemi sayesinde gürültü kirliliği olmayan video elde etmeyi hedeflemiştir. ”Karma” adını verdikleri bir drone üreterek kendilerini geliştirmeye devam ettiklerini bizlere kanıtlamışlardır.

Yerden başlayarak kurulan ilk profesyonel 360 derece çekim yapan. Stereografik VR makinesi olan Jaunt markasının üzerinde 2 yıldan fazla süredir yoğun bir şekilde araştırma ve geliştirme yapılmıştır. Çarpıcı tasarımı ve özel kamera optikleri ile yüksek kalitede 360 derece çekim yapan bu cihaz 24 kamera mekanizması ile zarif bir tasarıma sahiptir. Çeşitli firmalarla birliktelik içerisine giren Jaunt her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Oculus Rift ile adını sıkça duyuran Jaunt Gppgle Cardboard’lar ile de ortak bir çalışma içerisindedir. Disney firmasının 75 milyon dolarlık bir yatırımı ile daha da gelişen Jaunt bu şekilde sinema sektörüne de giriş yapmıştır.

Akıllı telefon sektöründe aradığı başarıyı bulamayan Nokia pazar yarışına farklı bir alandan devam etmeye başlayarak.  OZO ismini verdikleri 360 derece çekim yapan kamerayı piyasaya tanıtmıştır. Üzerinde 8 adet kamerası ve kamera sensörü bulunan OZO farklı tasarımı ile oldukça dikkatleri üzerine toplamışa benziyor. Üzerinde bulunan 8 adet mikrofonu sayesinde yüksek kalitede ses kaydı alarak 45 dakikalık video kaydı yapabiliyor. Başlangıçta dudak uçuklatan bir rakamla ortaya çıkan OZO daha sonra indirime girerek yolculuğunu devam ettirmiştir.