Oculus Rift

Etkileyici tanıtım videosu ile karşımıza çıkan Oculus Rift oyun sektörüne farklı bir boyut kazandırmıştır. Palmer Luckey tarafından ilk kez 16 yaşında tasarlanan Oculus Rift, Palmer 21 yaşına geldiğinde dünya ile tanıştırıldı. Bilgisayar platformunda satışa sunulan Oculus Rift bilgisayar ortamında hazırlanan grafikler aracılığı ile 360 derece sunulan bir ortamda oyun oynamanıza imkan sağlıyor. Aslında yalnızca oyunlarda değil fobi gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

Oculus Rift gibi bir cihazı kullanmak için güçlü bir donanıma ve yüksek ekran kartına sahip bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Bilgisayarınızın Oculus Rift’e uygun olup olmadığını kontrol etmek için çeşitli uygulamalar mevcuttur. Eğer bilgisayarınız güçlü bir donanıma sahip değil ise bu anlamda donanımınızı güçlendirmeniz gerekecektir.

Oculus Rift ile oyun oynarken oyunu kontrol etmek adına bir oyun koluna ihtiyacınız olacaktır. Microsoft X Box One ya da Oculus Touch adı verilen bir mekanizma aracılığı ile oyunu kontrol altına alabilirsiniz

2014 yılının Mart ayında Facebook tarafından 2 milyar dolar ödeme karşılığında satın aldığı Oculus Rift bilgisayar güdümlü sanal gerçeklik gözlükleri arasında macerası en uzun süre devam eden üründür. Bu anlamda gidecek çok yolu olan Oculus bize başka yeniliklerin kapısını açacak gibi gözüküyor.