Samsung Gear

Samsung’un Oculus firması ile işbirliği yaparak sanal gerçeklik dünyasına adım attığı Gear VR gözlükler son zamanların kullanıma en uygun gözlükleri arasında yer almaktadır. Samsung mobil cihazlarda yaşanan piksel sorunlarına çözüm getirmek maksadıyla yalnızca Samsung cihazlara uygun bir sanal gerçeklik gözlüğü tasarlamıştır. Samsung Gear VR için geliştirilen 3 modelin ilk sürümü Galaxy Note 4 için geliştirilmişken ikinci nesil Gear VR, Galaxy S6 Edge Plus ve Galaxy Note 5 ile uyumludur.

Üzerine kafa hareketlerini algılayabilen kafa sensörleri bulunan gözlük augmented reality için de uygundur. Oculus VR’ın üzerine taktığımız Note 4’ün bir kamerası var ve bu kamerayı iki göze bölerek kullanabiliyorsunuz.

Oculus VR destekli Gear Vr kafa sensörleri, kafa hareketlerinize çok iyi tepki verdiği için gerçeklik hissini kaybetmiyorsunuz. Cihazın üzerinde touchpad, ses açma-kapama ve gri tuşları mevcuttur. Bu gözlüklerle oyun oynama imkanına da sahipsiniz fakat bu biraz zorlayıcı bir süreç olabilir. Uzun süre kullanılması halinde baş dönmesi, gözlerde kızarma gibi sorunlara yol açan bu ürünü 15 dakikadan fazla kullanmamak kaydı ile mola vererek kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Daha uygun fiyatlara sanal gerçeklik deneyimi yaşamak istiyorsanız Google Cardboard V2 gibi ürünlerle bu deneyime başlayabilirsiniz.