Sanal Tur

SANAL TUR – 360 VİDEO
      Sanal tur ile web ziyaretçilerine gerçeğe yakın bir görsel deneyim sunulur. Mekanlar ya da çevreler sanal tur ile tanıtılabilir. 3600 sanal tur ya da panoramik tur, panoramik görüntü olarak ta tanımlanır. 360 derece gezilebilir yaşam ortamı ile incelenmek istenen çevrenin algılanabilmesi sağlanır. Bu amaçla açık yada kapalı bir mekan sanal tur teknolojisi ile gezilebilir hale getirilebilmektedir.
Bu sayede,
Dünyanın tüm ülkelerini gezebilir, evinizin rahatlığında safarilere katılabilir yada hep görmek istediğiniz muhteşem yapıları keşfedebilirsiniz.
Sanal Tur Nasıl Yapılır
Sanal Tur Nedir ?

Sanal Tur Nasıl Yapılır

Mekanın ya da temanın belirli noktasına yerleştirilen kameraya geniş açılı lens ya da balık gözü (fish eye) lens takılır. Yapılacak olan sunum detayına göre yatay düzlemde farklı açılarla kareler alınır (fotoğraflar çekilir). Bunun için döner kafa tripod kullanılır. Döner kafa tripod eşit açı aralıklarıyla çekim yapma imkanı sunar. Çekimi yapılan fotoğraflar sanal tur düzenleme programları ya da grafik programlarıyla birleştirilir. Bu birleştirme sonucu genellikle bir küre merkezi oluşturulur. Bazı hallerde çok yüksek görüntü detayları istenmemişse yumuşak kenar çizgilerine sahip küp merkezi oluşturulabilir. Oluşturulan küre ya da küpün merkezinde göz varmışçasına sanal tur sunumu hazırlanır. Web ziyaretçileri mouse imleci yardımıyla, pc yada mobil cihazlarından  sunumun detaylarını izleyebileceği gibi, özel yazımlar yardımıyla sanal gerçeklik gözlüklerinden de, sanki o ortamda gerçekten bulunuyormuş hissi ile izleyebilir. Sanal tur sunumu alt, üst ve tüm yönleri gösterebilir. Ayrıca zoom etkisiyle yaklaşma-uzaklaşma da yapılabilir. Mouse müdahalesi bulunmadan programlama sistemine göre kendisi hareket edebilir.