Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılır (2)?

2)Sağlık

Sanal gerçekliği yalnızca eğlence sektörü adına uygulanan bir teknoloji olmamakla birlikte her geçen gün günlük yaşamımıza dahil olan sanal gerçeklik uygulamaları kendisinden verim alacağımız bir boyuta gelmiştir. Bu anlamda sağlık sektöründe pek çok amaçla kullanılan sanal gerçeklik,sağlık sektöründe devrim niteliği taşıyan yeniliklerin kapısını açmıştır. Kadavra incelemesi ile sağlık sektörüne giriş yapan sanal gerçeklik öğrencilere kadavra olmadan ameliyat deneyimi edinmelerine yardımcı oluyor. 13 Nisan 2016’da Londra Royal Hastanesi’nde uygulanan sanal gerçeklik teknolojisi ilk kez canlı ameliyat yayını gerçekleştirerek öğrencilerine ameliyata girmişler gibi bir gerçeklik algısı yaratacak imkanı sunmuştur. Ameliyatın tüm ayrıntıları Google Cardboard sanal gerçeklik gözlükleri aracılığı ile izlendi. Buna benzer başka bir örneği California Üniversitesi’nde görebiliriz. Kafa tasındaki sfenoid kemiğinin modeli çıkarılarak anatomi derslerinde pek çok öğrenciye kolaylık sağlayacak bir teknoloji geliştirildi.

Yalnızca tıbbi müdahalelerde değil aynı zamanda psikolojik tedavilerin onarımında kullanılan sanal gerçeklik,yüzleştirme tedavisi adı verilen bir yöntemle fobi rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanılıyor. Çeşitli böceklere,yüksekliğe ve daha pek çok şeye karşı fobisi olan bireylerin sanal gözlükler aracılığı ile rahatsızlıklarından kurtulduğu gözlenmiştir. Özellikle otizmli çocuklarda sosyal becerileri geliştirmek adına kullanılan sanal dünya psikolojiden tutun da fiziksel rahatsızlıklara kadar pek çok alanda tedavi amaçlı kullanılabilir.

Sağlık çalışmaları adın zaman tasarrufu sağlayan bu teknoloji daha güvenilir bir çalışma imkanı sağlayarak sağlık sektöründe yeniliklerin kapısını açacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir