Artık Düşme Korkusu yok

Honda Riding Assist

CES 2017 de en çok konuşulan teknolojilerden bir tanesi de, Honda’nın kendi motosikletleri için geliştirdiği “ayakta kalabilme özelliği” . Honda’nın diğer ürünleri olan UniCub scooter ve Asimo robotlarında kullandığı cayroskop özelliği sayesinde motor sürücüsü olsun yada olmasın kendi başına dik şekilde ayakta durabiliyor ve hatta sürücüsü önde yürürken onu takip edebiliyor. Yine Asimo robot teknolojisinden esinlenilen yazılımı sayesinde etrafına bakınıp geçişin güvenli olup olmadığını bile kontrol ediyor. Saatte 4km hızla hareket edebilen Honda Riding Assist teknolojisi CES fuarındaki enler ödüllerinden ” En iyi Otomotiv Teknolojisi ” ve ” En iyi İnovasyon ” ödüllerine sahip olarak gelecekte belkide tüm motorlarda standart olarak görebileceğimiz bir teknoloji olduğunu bize ispatlıyor.

Uçmaya Hazırmısınız ?

sozcu-ces-2017-orijinal-urunler-3

Hypersuit 
CES 2017 fuarında tanıtılan Hypersuit  uçmak isteyenler için mükemmel bir araç. Hypersuiti, giyilebilir bir simülatör gibi düşünülebilirsiniz. Fransa merkezli Theory firmasının iddaasına göre, tasarladığı bu platform sayesinde simüle edilmiş sanal bir ortamda havada uçarken, gerçekten de havada uçuyormuş hissini yakalıyorsunuz. Uçma fantezilerinizi gerçekleştirmek veya süperman olmak için ideal bir cihaz gibi görünüyor.

Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılır ?

1)Eğitim

”Bir defa görmek bin defa duymaktan daha kıymetlidir.”

Çinli ataların da bahsettiği gibi görerek öğrenmenin eğitim üzerindeki etkisi yadsınamaz. Bu nedenledir ki her türlü yeniliğin kapısının ancak eğitimle açılacağını düşündüğümüz şu dünyada sanal gerçeklikle eğitimi bağdaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında olmalıdır.

Sanal sınıflarda 3 boyutlu modellerle gerçekleştirilen eğitimler aracılığı ile mimarlık,mühendislik,biyoloji gibi fen bilimlerinde eğitimler aktif olarak verilebilirken tarih,coğrafya gibi sosyal bilimlerde de etkili dersler verilebilir.Sınıf ortamında soyut kavramlarla anlatılan derslerden ziyade, işlenen konuların 3 boyutlu ortamlarda aktarılmasının daha verimli olacağı olacağı aşikardır. Biyoloji dersinde organları 3 boyutlu ortamlarda aktarmak ya da coğrafya dersinde nehirleri,kıt’aları 3 boyutlu ortamlarda işlemek elbette ki sadece anlatılarak işlenen derslerden daha verimli olacaktır.

Çok fazla duyu organına aynı anda hitap ettiği için kalıcı öğrenme sağlayan bu teknolojinin zararlı yanları da olabileceğini inkar edemeyiz. Uzun süre kullanılması durumunda baş dönmesi ve görsel bozukluklara sebep olabilecek bu teknolojiyi doğru kullanarak zararlı etkileri en aza indirebiliriz. Aktif olarak işlenen derslerde beyinlerini daha etkin kullanan bireylere uygulanan daha az ders saati olumsuz etkileri azaltmada öncelikli bir yöntem olarak kullanılabilir. Daha az sürede aktif işlenen derslerle kendisine daha fazla zaman ayıran bir nesil görmek dileğiyle…

Havadan Çekim

Havadan çekim hizmetlerini drone adı verilen küçük insansız hava araçları ile yapıyoruz. Yerden 1.000 metre yükseklikten dahi çekim yapabilen bu cihazlarla 4k kalitesinde görüntü alabilmek mümkün. Burada önemli olan konu drone pilotunun kontrolü ve çekim yapılacak yerdeki en iyi açıyı yakalamak.

Bu hizmetler alınırken özellikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı cihazlarla ve yerel yönetimlerden izin alınarak yapılması gerekmektedir. Aksi takdir de ağır cezalarla karşılaşabilirsiniz.